Wstępna diagnoza u dzieci

W niektórych salonach optycznych znaleźć możemy optometrystę, który zajmuje się badaniem dzieci. Optometrysta to specjalista wykonujący szereg pomiarów układu wzrokowego na podstawie, których stawia wstępną diagnozę u dzieci. Nasi mali pacjenci bardzo często nie wiedzą, co znaczy dobrze widzieć i dlatego nie zgłaszają rodzicowi tego problemu. Natomiast optometrysta sprawdza wiele funkcji oczu i ocenia czy występują odstępstwa od norm fizjologicznych. Gdy tak się dzieje dobiera i przepisuje korekcję oraz pomoce wzrokowe w postaci np. okularów, czy też soczewek kontaktowych. Dobór działania i korekcji uzależniony jest od zaburzeń jakie się pojawiły u małego pacjenta i kilku innych aspektów.

Cały czas słyszymy, że optometrysta nie może badać dzieci. Jest to mit. Oczywiście nie możemy  postawić znaku równości między badaniem okulistycznym i optometrycznym. Ale co w takim razie sprawdzi optometrysta na badaniu dzieci?

  • Czy mały pacjent potrzebuje okularów;
  • Czy może stosować soczewki kontaktowe, jeśli tak poinstruuje rodzica oraz dziecko jak aplikować i dbać o soczewki kontaktowe;
  • Oceni funkcje wzrokowe oraz przedstawi dalszy schemat działania, np. zaleci ćwiczenia wzrokowe;
  • Oceni kąt ustawienia oczu oraz ich ruchy (zezy, zezy ukryte);
  • Oceni ogólny stan zdrowia narządu wzroku i w razie konieczności pokieruje małego podopiecznego, np. na badanie okulistyczne, czy też neurologiczne.

Dziecko z wcześnie postawioną wstępną diagnozą ma szansę na zatrzymanie progresji wady jaka się pojawiła w narządzie wzroku. Zaburzenia akomodacji, ruchów oczu, czy ustawienia oczu to nieprawidłowości, które u małych  pacjentów są łatwe w leczeniu, np. przy pomocy ćwiczeń wzrokowych lub okularów, ale ważne by wiedzieć o takowym stanie rzeczy.

Nieleczenie tych zaburzeń ma negatywny wpływ na rozwój dziecka i jego naukę w szkole oraz życie wśród rówieśników. A u bardzo małych dzieci bez widzenia i bodźców wzrokowych rozwój psychomotoryczny jest znacznie opóźniony.

Jak możemy zauważyć, że nasze dziecko ma problem o podłożu wzrokowym?

Bardzo często pojawiają się problemy z czytaniem i pisaniem.Dziecko podchodzi bardzo blisko by coś ujrzeć albo mruży oczy. Gdy na coś patrzy mocno przekrzywia głowę w jedna stronę, buntuje się, gdy chcemy zasłonić mu tylko jedno z oczu.

Kiedy profilaktyczne powinniśmy zbadać oczy dziecka u optometrysty?

  • Pomiędzy 3 – 3,5 r. ż;
  • Co roku od 5 r. ż.

Kiedy kierujemy się z dzieckiem na badanie do okulisty?

  • Gdy dziecko jest noworodkiem z mnogimi wadami wrodzonymi;
  • Gdy niemowlę ma stały problem z ustawieniem oczu;
  • Gdy widzimy przejściowe zezowanie po 6 miesiącu życia;
  • Gdy dziecko ma objaw białej źrenicy.

Pamiętajmy, aby nie bagatelizować objawów związanych z oczami, ponieważ ich zaniedbanie może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji.

W Ostrowskim Centrum Optycznym prowadzimy bezpłatne badanie przesiewowe dla dzieci (wstępną diagnozę) wykonywane przez optometrystę  w każdy wtorek.Umów swoją pociechę na badanie wzroku, pamiętaj że dziecko nie wie jak powinno widzieć.

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub danych kontaktowych poniżej.

ul. Kolejowa 27A
63-400 Ostrów Wielkopolski

Klienci indywidualni: oco.optyczne@gmail.com