Mam astygmatyzm!

Często przychodzą do nas pacjenci i od wejścia z surową mimiką zaznaczają, że mają  poważną wadę wzroku lub poważną chorobę oczu i jest to astygmatyzm.

W rzeczywistości astygmatyzm jest wadą wzroku, dość powszechną, która występuje u wielu z nas. Sama nazwa brzmi nawet na swój sposób dość poważnie. Tak naprawdę astygmatyzm w większości przypadków nie jest niczym „zagrażającym życiu”.

A teraz nieco poważniej. Astygmatyzm zwany inaczej niezbornością jest to wada wzroku spowodowana najczęściej krzywizną rogówki, czyli po prostu nieregularność wypukłości rogówki. 

Astygmatyzm jest wrodzoną wadą budowy gałki ocznej. Gałka oczna powinna przybierać kształt okrągły, tak jak piłka do nogi, natomiast u astygmatyków przybiera ona nieco kształt owalny, przypominający piłkę do rugby. Kształt ten powoduje nieprawidłowe skupianie się światła na siatkówce co skutkuje, że widziany obraz jest niewyraźny. 

Kilka ważnych aspektów:

  1. Astygmatyzm oka może towarzyszyć przy krótkowzroczności lub dalekowzroczności.
  2. Ze względu na kierunki przekrojów głównych oka astygmatycznego rozróżnia się

astygmatyzm: prosty, odwrócony oraz skośny.

  1. Astygmatyzm korygowany jest soczewkami cylindrycznymi.
  2. Niekorygowany astygmatyzm może wywołać bóle głowy, mrużenie oraz zmęczenie oczu, ale przede wszystkim niewyraźne widzenie.

Tak jak wcześniej wspomniano astygmatyzm jest powszechną wadą wzroku. Mają go zarówno dzieci jak i dorośli. Dlatego klienci mogą liczyć na bardzo szeroki asortyment soczewek korygujących wadę wzroku. Astygmatyzm możemy korygować soczewkami w korekcji okularowej (okularami) jak i za pomocą soczewek kontaktowych (torycznych). Alternatywą korekcji konwencjonalnej jest metoda korygowania wady wzroku za pomocą laserowej korekcji.

Niemal każda postać soczewek okularowych dzieląc je na organiczne i mineralne z różnymi uszlachetnieniami i rodzajami  (antyrefleks, filtr UV, soczewki fotochromowe, soczewki progresywne itd.) posiadają zakres korekcji cylindrycznej do wad z astygmatyzmem. 

Jeżeli podejrzewasz, że masz astygmatyzm lub po prostu gorzej widzisz, nie czekaj umów się do naszego specjalisty. Optometrysta odpowiednio dobierze dla Ciebie korekcję oraz dokładnie wyjaśni aspekty związane z wadą wzroku. 

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub danych kontaktowych poniżej.

ul. Kolejowa 27A
63-400 Ostrów Wielkopolski

Klienci indywidualni: oco.optyczne@gmail.com