Okularnik w dobie koronawirusa

Obecna sytuacja epidemiologiczna naszego kraju zmusiła nas by podzielić się wiedzą związaną z COVID-19 dotyczącą bezpośrednio nas “okularników”. Mamy nadzieję, że umieszczony artykuł pomoże wszystkim użytkownikom zarówno okularów oraz soczewek kontaktowych.

 1. Podstawową zasadą jest higiena osobista. Jest to kwestia oczywista i dość prosta, nie będziemy więc o tym się rozpisywać, ale pamiętajmy o najważniejszym:
  1. należy często i starannie myć lub dezynfekować swoje ręce
  2. unikaj dotykania nosa, ust oraz naszych oczu rękoma
  3. utrzymuj bezpieczną odległość 1,5 – 2m
 2. Nasze okulary;
  Regularne mycie naszych okularów jest w obecnej sytuacji konieczne!!! Pamiętajmy by stosować prawidłowych do tego preparatów, najlepiej o właściwościach antystatycznych. Stosowanie środków chemicznych z dużym stężeniem alkoholu może spowodować uszkodzenie naszych soczewek okularowych (ich powłok) oraz zniszczyć np. zmatowić naszą oprawę. Najlepiej jeśli nasze okulary będziemy traktować płynem do czyszczenia okularów wraz z mikrofibrą, uważając czy dany preparat jest przeznaczony do danego rodzaju soczewek: organiczna/mineralna. Jeśli nie wiesz czy konkretny preparat, który masz pod ręką jest przeznaczony dla Twoich okularów zrób próbę od wewnętrznej strony oprawy na małym odcinku (nie na soczewce). W przypadku gdy nie masz nic pod ręką;) umyj okulary pod bieżącą wodą z dodatkiem kropli płynu do mycia naczyń. Myj okulary regularnie, niech higiena wejdzie w nasz codzienny nawyk. Jeżeli posiadamy więcej niż jedną parę okularów starajmy się zmieniać je najlepiej codziennie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że na materiałach z tworzyw sztucznych utrzymywanie wirusa może być dłuższe.
 3. Soczewki kontaktowe;
  Najpierw uspokoimy, soczewki przy zdrowym i prawidłowym używaniu nie stanowią dla naszych oczu zagrożenia, nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusa. Noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne, ale wymaga od nas pewnych zasad higieny. Ponownie przypominamy o regularnym dokładnym myciu rąk (ok 20 sekund) i ich osuszeniu. Należy to robić przed każdym założeniem soczewek kontaktowych, nawet jak są świeżo wyciągnięte z opakowania oraz przed każdym zdjęciem z oczu. Pojemnik do soczewek również wymaga dezynfekcji, oczywiście przeznaczonym do tego preparatem. Soczewki wielokrotnego użytku powinny być codziennie czyszczone płynem dezynfekcyjnym zgodnie z zaleceniami specjalisty lub instrukcją. Regularna wymiana soczewek, płynu oraz pudełka (według zaleceń specjalisty) jest szczególnie ważna. Unikajmy dotykania naszych oczu nieumytymi rękoma, dotyczy to osób, które są użytkownikami soczewek kontaktowych oraz okularów.  Nie noś soczewek w przypadku złego samopoczucia tj. katar, przeziębienie, kaszel, pieczenie oczu itp. Zawsze należy stosować się do zaleceń specjalisty, który soczewki aplikował, jeśli podczas czytania pojawiły się pytania zapraszamy na konsultację.

Nasza wiedza jest oparta na rzetelnych źródłach: 

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub danych kontaktowych poniżej.

ul. Kolejowa 27A
63-400 Ostrów Wielkopolski

Klienci indywidualni: oco.optyczne@gmail.com